śr.. maj 22nd, 2024

Cele – Diamentowe Pole

Cele – jesteśmy na nie zaprogramowani.  Którąś z dróg trzeba wybrać, albo to będzie nasza decyzja, albo czyjaś, zawsze którąś idziemy… Chyba, że zostaniemy przy drogowskazach. Tylko po co? Szymon Spolankiewcz

Zatem skorzystaj juz teraz – Weekend z Akademią W.I.E.M.

„Posiadane przez człowieka prawo do życia oznacza prawo do swobodnego i pełnego korzystania z rzeczy potrzebnych do osiągnięcia jak najpełniejszego rozwoju intelektualnego, duchowego i fizycznego, czyli oznacza prawo do bogactwa.”  -Sztuka Wzbogacania

Jeśli nie dążysz do czegoś odczuwasz pustkę, nie można wtedy mówić o pełnym szczęściu.

Im cel bardziej intensywny, tym większa szansa jego osiągnięcia.

Cele sprawiają, że prawa psychiki działają na Twoją korzyść, nie musisz nawet o nich pamiętać. Kiedy masz jasno zdefiniowany cel i podążasz w jego kierunku, wszystkie prawa działają automatycznie zgodnie z Twoim celem.

Uwalniasz niesłychane rezerwy potencjału. Największym przeciwnikiem Twojego potencjału jest strefa komfortu. Każdy boi się zmian i ich unika, jednak zmian uniknąć się nie da. Cele pozwalają Ci świadomie kontrolować kierunek zmian (prawo panowania).

Nikt nie boi się zmian niosących poprawę.

Cele to przyczyny a zdrowie, szczęście, wolność, sukces to skutki (prawo przyczyny). Zasiewasz cele, a zbierasz wyniki. Ludzie bez celów są skazani na pracę u kogoś, kto te cele ma. Zasady wyznaczania celów

1) Spójność – Twoje cele i wartości muszą do siebie pasować

2) Dziedzina doskonałości – każdy człowiek jest w jakiejś dziedzinie doskonały. Osiągniesz swój pełny potencjał, kiedy znajdziesz taką dziedzinę. Twoim zadaniem jest znaleźć przynajmniej jedną taką dziedzinę.

3) Diamentowe pole – diamenty leżą pod Twoimi stopami. Wykorzystuj to co masz – kontakty, doświadczenie, zainteresowania, talent itd. Rób co możesz, tam gdzie jesteś i z tego, co masz.

4) Równowaga – aby osiągnąć najlepsze wyniki potrzebujesz różnych celów w 6 krytycznych dziedzinach życia. Potrzebujesz: celów rodzinnych i osobistych. fizycznych i zdrowotnych, związanych z uczeniem się i rozwojem, karierą i pracą, finansowych i materialnych celów duchowych, by rozwinąć się wewnętrznie By żyć w równowadze potrzeba od 2 do 3 celów w każdej z dziedzin co w sumie daje 12 do 18. Twoim zadaniem jest uczynić z życia ciągły strumień postępu i osiągnięć.

5) Określenie Twojego głównego dążenia w życiu – cel numer 1. Cen najważniejszy ze wszystkich. Można mieć wiele różnych celów, ale tylko jedno, główne dążenie. Niezdolność do wybrania najważniejszego to rozpraszanie energii, straty czasu i braku postępu.

By znaleźć najważniejszy cel zanalizuj wszystkie swoje cele i spytaj siebie: „Który cel, gdybym go osiągnął, najlepiej pomógłby mi osiągnąć wszystkie pozostałe cele?” Najczęściej to cel związany z finansami lub karierą.

Cel ten stanie się Twoją misją.

Reguły wyznaczania celów:

Przede wszystkim cele muszą być ze sobą w harmonii. Twoje cele powinny się wspierać i umacniać. Każdy z celów powinien być wyzwaniem i oznaczać wysiłek, lecz nie nadmierny.

Poziom prawdopodobieństwa osiągnięcia celu powinien wynosić 50% albo więcej. Taki poziom dobrze motywuje i nie zniechęca.

Po nabraniu wprawy w wyznaczaniu i osiąganiu celów możesz schodzić niżej, nawet do 20%. Powinieneś mieć zarówno cele materialne, jak i niematerialne, ilościowe, jak i jakościowe. Oprócz celów mierzalnych wyznacz sobie też cele jakościowe, dotyczące życia wewnętrznego i związków z ludźmi.

Np. cel materialny zdobycie domu, niematerialny być cierpliwą i kochającą osobą. Musisz mieć cele krótkoterminowe i długoterminowe. Potrzeba Ci celów na dziś, i celów na 5, 10, a nawet 20 lat naprzód. Idealny cel krótkoterminowy dla biznesu, kariery i osobistego planowania obejmuje okres ok. 90 dni. Długoterminowy 2-3 lata.

Najlepsze podstawowe dążenie powinno mieć charakter ilościowy, stanowić wyzwanie i działać w perspektywie 2-3 lat. Okres ten podzielisz potem na okresy 90 dniowe, te z kolei na segmenty miesięczne i tygodniowe, pamiętając o ustaleniu miary oceny postępów.

Idealne życie skupia się na celach ważnych, dzięki nim zawsze wiesz co i dlaczego robisz. Jak rozpoznać swoje cele? Przeznacz kilka minut na odpowiedzi na poniższe pytania.

Potem przejrzyj je i wybierz jeden cel, który będzie Twoim najważniejszym dążeniem. Poprzez samo jego zapisanie przesuniesz się do grupy 3% ludzi, którzy kiedykolwiek to zrobili.

1) wymień pięć najważniejszych wartości w Twoim życiu. ………………………… Pomoże Ci to zdać sobie sprawę z tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Potem uporządkuj te pięć wartości od najważniejszej do najmniej ważnej. Zrób to zanim wyznaczysz swoje cele.

2) Jakie są dziś 3 najważniejsze cele w Twoim życiu? Napisz je w ciągu 30 sekund. Będą one równie dobre, jak gdybyś spędził nad nimi 30 minut …………………………

3) Co byś zrobił (jak spędzałbyś czas) gdybyś wiedział, że zostało Ci 6 miesięcy życia? ………………………… To pytanie pomoże określić, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

4) Co byś zrobił, gdybyś jutro wygrał na loterii milion złotych wolnych od podatku? Wyobraź sobie, że na odpowiedź masz tylko 2 minuty i możesz robić i uzyskać jedynie to, co wypisałeś. ………………………… To pomaga określić, co byś robił dysponując czasem i pieniędzmi będąc pozbawionym strachu przed porażką.

5) Czy jest coś, co chciałeś robić, ale zawsze się bałeś? ………………………… Uświadomisz sobie, w których dziedzinach lęki mogą uniemożliwić Ci osiągnięcie tego, czego chcesz.

6) Co najbardziej lubisz robić? Co daje Ci największe poczucie samoakceptacji i osobistej satysfakcji? ………………………… To pytanie pozwala odnaleźć „potrzeby serca”.

Zawsze będziesz najszczęśliwszy robiąc to, co lubisz robić.

7) O jakiej jednej rzeczy ośmieliłbyś się marzyć, gdybyś wiedział, że nie spotka Cię porażka? ………………………… Cokolwiek napisałeś, możesz to osiągnąć lub zdobyć. Sam fakt, że potrafiłeś taki cel określić pisemnie sprawia, że jest on w Twoim zasięgu.

Musisz sobie jednak zadać następujące pytanie „Czy chcę tego dostatecznie mocno i czy jestem gotów zapłacić za to odpowiednią cenę?”.

Najcenniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie jest wykształcenie nawyku nieustannego wyznaczania celów.

Osiąganie celów sprawi, że pozytywne myślenie zmienisz w pozytywną wiedzę. Będziesz pełen energii i wiary.

Twoi przyjaciele nie będą Cię poznawać. Osiągniesz stan, w którym nie możesz doczekać się poranka i nie znosisz kłaść się spać.

Są ludzie, którzy w ten sposób żyją, dołącz do nich.

 

Bibliografia: B. Tracy „Maksimum osiągnięć”