wt.. lut 20th, 2024

Jak zwiększyć swoją produktywność

A więc co zrobić, aby znacznie przyśpieszyć osiągnięcie wolności finansowej?

Zapraszamy – Sztuka Sprzedazy Obserwacyjnej i/lub Weekend z Akademią W.I.E.M. i Firewalking Mind.

Jedną z odpowiedzi, jest – zwiększyć swoją produktywność. Czy brzmi zbyt prosto, aby było prawdziwe? Może, ale wiem – że działa. Nawet Albert Einstein mawiał, że ludzie zbytnio komplikują swoje życie. Rzeczy proste najlepiej działają!

Oto 10 pomysłów na to, jak zwiększyć swoją produktywność, aby robić więcej w krótszym czasie:

Większa produktywność #1. Poranny rytuał

Jeden z najbardziej genialnych sposobów na zwiększenie produktywności w ciągu dnia, które poznałem, jest poranny rytuał. W skrócie – jest to takie przygotowanie się do dnia, aby zachować pełen fokus, pozytywne nastawienie i energię na cały dzień.

To zestaw czynności, z których powinieneś zrobić pewien schemat – nawyk, wykonywany codziennie po obudzeniu się. W moim rytuale mają miejsce takie czynności, jak wizualizacja, wypicie ok. litra czystej wody, przegląd celów i planów na dany dzień, czytanie inspirującej/branżowej książki, ćwiczenia fizyczne i porządne śniadanie. Dopiero po tych czynnościach, zabieram się do pierwszego zadania.

Wybierz, jakie czynności mogą być składnikami Twojego rytuału, a które sprawią, że poczujesz się pozytywnie naładowany izainspirowany do działania! Dzięki nim, będziesz znacznie szybciej i chętniej realizował poszczególne zadania, które szybciej pozwolą Ci na osiągnięcie wolności finansowej.

Większa produktywność #2. Bloki czasu

Jeden z moich nauczycieli, Eben Pagan w kursie Wake up productiveopowiada o ciekawym rozwiązaniu, zwiększającym produktywność. Jest to praca w blokach czasu. Celem takiej pracy, jest skupienie się w 100% na najważniejszym zadaniu, odcinając się od wszelkich możliwych zakłóceń.

Czas pracy w blokach związany jest z ludzkąkoncentracją, która krytycznie spada po 50 minutach skupienia. To dlatego, większość lekcji w szkołach i na studiach trwa 45 minut . Wykorzystywany jest też efekt krótkiej przerwy, umożliwiającej szybki powrót do skupienia.

Oto schemat takiej pracy w blokach czasu:

1. Skup się przez 50 minut nad jednym zadaniem, usuwając w tym czasie wszystkie potencjalne przeszkody (wyłącz telefon, telewizor, komunikator, program pocztowy, etc.).2. Po tym czasie zrób przerwę. To 10 minut, przez które powinieneś robić coś zupełnie innego. Pójść po kawę, ćwiczenie relaksacyjne czy fizyczne, rozciąganie, spacer.3. Powtórz punkt pierwszy.4. Teraz czas na dłuższą przerwę, 30 minutową. Możesz zjeść coś lekkiego, pójść na spacer, etc.5. Powtarzasz punkty od 1 do 4 i kolejna przerwa, po 2,5 godzinach.

Aby nie spoglądać wciąż na zegar (co rozprasza uwagę), użyj minutnika.

Większa produktywność #3. Koncentracja

Z poprzednim punktem związana jest koncentracja. Jest to kluczowy element skutecznego działania. Wiele osób uważa, że może się koncentrować na kilku rzeczach na raz. Jednak rzeczywistość jest inna: świadomie, możesz koncentrować się tylko na jednym zadaniu.

Jeśli robisz kilka rzeczy, to oznacza, że błyskawicznie i nieświadomie przerzucasz się z jednego działania, na inne. A to wydłuża czas pracy!

Zawsze, maksymalnie się koncentruj. Możesz też wspomóc koncentrację, poprzez kilka tricków: muzyka lub zupełny brak dźwięków (stopery do uszu), olejki aromaterapeutyczne – najbardziej pomaga Geranium i Mięta pieprzowa, zapisywanie pomysłów zamiast trzymania ich w pamięci oraz usuwanie wszystkiego, co przeszkadza w otoczeniu.

Większa produktywność #4. Zasada Pareto

Jedną z najlepszych metod zarządzania czasem i efektywnością, jest zasada 20/80. Mówi ona o tym, że 20 procent naszych czynności, wpływa na 80% rezultatów. Jeśli więc masz w ciągu dnia do wykonania pięć zadań, jedno jest ważniejsze od wszystkich pozostałych. Co jest tym zadaniem?

Oto, jak identyfikować działania najważniejsze:Pomyśl, że musisz zaraz wyjechać na pół roku. Gdybyś mógł wykonać tylko jedną czynność, co by to było? Zapisz. Następnie pomyśl, że masz jeszcze czas na drugą. Co to jest? A gdyby po wykonaniu tych dwóch czynności, zostało Ci jeszcze trochę czasu, którą trzecią czynność byś mógł wykonać?

Skupiając się przez większość czasu na kluczowych czynnościach, związanych z Twoimi celami, znacznieprzyśpieszysz swoją drogę do wolności finansowej!

Mój mentor i partner biznesowy Brian Tracy, opowiadał kiedyś na seminarium historię firmy, której właściciel niepodziewanie zmarł. Gdy pracownicy dowiedzieli się, że firmę odziedziczyła wdowa, nie mająca pojęcia o biznesie, przewidzieli szybką klęskę. A jednak, wszystko niespodziewanie odwróciło się. Kobieta zwołała zarząd firmy i top menedżerów, zadając pytania: Z tego, co robicie codziennie, co działa najlepiej? A co działa najgorzej, z czego nie ma rezultatów?

Następnie kazała robić więcej tego, co działa i ograniczyć lub wyeliminować to, z czego nie ma zysków. Firma błyskawicznie się rozwinęła i podwoiła obroty w ciągu najbliższych miesięcy!

Większa produktywność #5. Priorytety

Zasada Pareto wiąże się z wyznaczaniem priorytetów. Mając zwykłą listę spraw do zrobienia, często nie zdążysz zrobić wszystkiego. A co najgorsze, to co zostaje, często mogło mieć kluczowy wpływ na przybliżenie się do Twojego celu – wolności finansowej.

Dlatego zawszewyznaczaj priorytety. Zaznacz to, co wg zasady Pareto jest najważniejsze. Nadaj temu najwyższy priorytet i ułóż według pilności. Następnie wybierz to, co powinno być zrobione, nadając niższy priorytet. Potem rzeczy, które można by zrobić, oraz które nie są potrzebne.

Jeśli możesz coś wykreślić, zrób to! Usuwanie to najskuteczniejsza technika zwiększania produktywności. Jeśli na liście masz coś, co może zrobić ktoś inny – zdeleguj  mu to.

Pamiętaj, aby najpierw robić to, co najważniejsze i dopiero po skończeniu zadania najważniejszego, przejdź do kolejnego według priorytetów.

Większa produktywność #6. Delegowanie zadań

Każdy z nas ma tylko 24 godziny dziennie i ani sekundy dłużej. Dlatego nawet pracując przez cały czas, jesteśmy ograniczeni. Aby wyjść poza to ograniczenie, możesz użyć godzin kogoś innego. I to jest właśnie delegowanie zadań.

Pomyśl tylko, że zarabiasz 100 zł na godzinę. Przez dobę możesz zarobić 2400 zł. Jednak, gdy przyjmiesz do współpracy 10 osób, korzystając tylko z 8 godzin każdego z nich, masz do wykorzystania dodatkowe 80 godzin. Czyli 8 000. Nawet, jeśli płacisz tym osobom połowę stawki, masz „gratis” 4 000 zł dochodu więcej!

Oczywiście, to bardzo duże uproszczenie. Natomiast jego celem jest pokazanie sposobu myślenia osoby wolnej finansowo. Każdy poważny przedsiębiorca, który chce osiągnąć sukces w swoim biznesie, zatrudnia ludzi. To oni stanowią rdzeń jego dochodów. Człowiek taki daje swój pomysł, pieniądze i środowisko do pracy, a w zamian otrzymuje czas pracy swoich pracowników.

Pomyśl, co już teraz możesz zdelegować i jak możesz na tym zarobić.

Większa produktywność #7. Dokańczanie spraw

Nasza pamięć, jest w pewnym sensie podobna do pamięci roboczej komputera – RAM. Jeśli masz komputer,  a zwłaszcza MS Windows to wiesz, że otwarcie zbyt wielu okienek, powoduje zwolnienie pracy komputera.  A czasem nawet zawieszenie się systemu operacyjnego.

Dokładnie to samo dzieje się z naszym mózgiem. Tutaj, otwartymi okienkami są niedokończone sprawy. Nasz umysł ma to do siebie, że za wszelką cenę stara się zakończyć każde rozpoczęte zadanie czy myśl. I tutaj jest „pies pogrzebany”. Mając zbyt wiele niedokończonych spraw, obniżamy poziom koncentracji, szybciej się męczymy i zmniejszamy produktywność.

Od dzisiaj, staraj się dokańczać każdą rozpoczętą sprawę. Albo ją dokończ, albo oddaj komuś innemu, czyli zdeleguj. Nie zabieraj się za zbyt wiele projektów na raz, bo przedłużysz sumaryczny czas ich wykonania. Staraj się utrzymywać swoje miejsce pracy uporządkowane, bo sterty dokumentów również odciskają swój ślad w pamięci!

Większa produktywność #8. Dieta „nisko informacyjna”

Wspominany wcześniej Brian Tracy, namawia też do zastosowania specjalnej diety umysłowej , nisko informacyjnej. Polega to na ograniczeniu wszystkich, zbędnych informacji, napływających do Ciebie. Telewizja, Internet, radio – to tylko przykłady takich źródeł. Najczęściej to, że „wiesz co się dzieje na świecie” nie zmieni Twojego własnego życia. Stań się pozytywnym egoistom!

Co ciekawe, jak wynika z ankiet, osoby oglądające codziennie min. 1 godzinę telewizji postrzegają świat jako bardziej ponury, zły, okrutny i niesprzyjający do życia. Osoby, które nie oglądają telewizji, postrzegają świat jako znacznie lepszy i mają znacznie większe możliwości do rozwoju. A to za sprawą mediów, które serwują nam chwytliwe treści, o przeważającym, negatywnym wydźwięku.

Ja sam od 8 lat nie oglądam telewizora i cieszę się życiem, robiąc coraz większe postępy w kierunku mojej wolności finansowej. To samo polecam Tobie!

Większa produktywność #9. Szybkie czytanie

Teraz dwie, nieco niekonwencjonalne metody zwiększania produktywności. Pierwsza, to szybkie czytanie. Zapewne jak każdy, jesteś zalewany mnóstwem informacji. Nawet, stosując dietę nisko informacyjną, pozostaną Ci maile, dokumenty, artykuły i książki, które zabierają mnóstwo czasu.

Pomyśl tylko, o ile zwiększył byś ilość wolnego czasu, czytając 5 czy 10 razy szybciej! A jest to zupełnie możliwe i możesz się tego nauczyć. Co więcej, zaoszczędzony czas możesz wykorzystać na… czytanie książek, które będą Cię inspirować, motywować i pogłębiać wiedzę w Twojej branży.

Większa produktywność #10. Mapy myśli

Mapy myśli to ostatni, przedstawiony tu sposób na produktywność. Jest to kreatywny sposób notowania, który zmniejsza czas potrzebny na notowanie (nawet na komputerze czy iPadzie),  czytanie i zapamiętywanie treści.

Osobiście, codziennie pracuję na mapach myśli i był to dla mnie ogromny przełom w efektywności. Stosuję mapy myśli do organizacji, zarządzania projektami, planowania, notowania, czy burzy mózgu.  W połączeniu z szybkim czytaniem, jest to akcelerator Twojego rozwoju, który przyśpieszy osiągnięcie wolności finansowej i każdego innego celu!

Pozdrawiam

 

Marcin Kijak  http://www.wolniodfinansow.pl/